Ako šetriť vodou: Každá kvapka je cenná

od Naposledy Aktualizované: 18. nov, 2021

Šetríte na strave, aby ste mohli míňať na vodu? Čo tak spraviť to naopak? Prestaňte míňať hektolitre vody a ušetrené peniaze radšej investujte do svojho zdravia. Inšpirujte sa mojimi radami a žite ekologicky aj ekonomicky.

Sprcha alebo kúpeľ?

Kúpaním sa vo vani míňate v priemere trikrát viac vody ako pri klasickom sprchovaní. Myslite na to, keď sa najbližšie rozhodnete napustiť si vaňu. Ani sprcha však nie je zázračným liekom na vysoké výdavky, pokiaľ neviete, ako s ňou šetrne zaobchádzať.

Počas nanášania mydla alebo šampónu vodu vypínajte. Aj za tých niekoľko minút dokážete ušetriť zopár litrov. Na vine je naša pohodlnosť, že vodu nechávame tiecť, lebo sa nám nechce manipulovať s kohútikom a opäť nastavovať tú správnu teplotu.

 

Kvapky Vody

 

Umývanie riadu

Najväčšia chyba, ktorej sa mnohí Slováci, hlavne tí zo staršej školy, dopúšťajú, je to, že riady umývajú ručne. A to častokrát aj napriek tomu, že ich potom vložia do umývačky. Majú totiž pocit, že ručným umývaním riadu ušetria množstvo vody. Opak je však pravdou.

V skutočnosti minie umývačka riadu výrazne menej vody ako vy. Samozrejme, aj tu ale platí, že všetkého s mierou. Aj umývačka sa môže ukázať ako neekonomická, pokiaľ ju budete spúšťať zakaždým, čo do nej vložíte dva poháre a lyžičku. Umývačku riadu vždy zapínajte, až keď je úplne plná.

Nevylievajte odstátu vodu

Zostalo vám vo varnej kanvici trochu odstátej vody? Piť ju, pochopiteľne, nemusíte. Ale vyliať ju? To je zbytočné mrhanie. Radšej popremýšľajte, kde by ste takúto vodu mohli použiť. Možno máte izbové rastliny, ktoré by si zaslúžili trochu vlahy. Alebo ňou môžete umyť riad či spláchnuť toaletu.

Možností je neúrekom. Hlavne vodu zbytočne nevylievajte. Ani vtedy, keď sa vám zdá, že jej v kanvici zostalo naozaj málo. Z dlhodobého hľadiska tak môžete ušetriť niekoľko eur.

Andrej
Autor: Andrej

Expert vo webových technológiách a práci s WordPressom už od roku 2007. Keď nie som práve pri PC, pravdepodobne sa učím cudzie jazyky alebo bicyklujem. Viac o mne si môžete prečítať tu.

Share This