Do čoho investovať 1000 Eur » Tipy

od Naposledy Aktualizované: 15. dec, 2021

Na úvod upozorňujem, že tento článok je môj osobný pohľad na investovanie a nemusí byť ten správny a každému vyhovovať. Taktiež vám nezaručujem žiadny zisk.

Ak máte k dispozícii voľných 1000 Eur na investovanie, môžete si prečítať tento krátky článok. Skúsim vám v ňom dať nejaké tipy na to, čo s nimi. Ak teda máte našetrených 1000 Eur, prípadne inú sumu, napríklad 3000 Eur, či 5000 alebo 10 000 Eur, bolo by dobré ich do niečoho investovať. Peniaze učite netreba držať na svojom účte v banke, hlavne teraz počas pandémie a vysokej inflácie. Je dobré snažiť sa ich nejako zhodnotiť.

Chcel by som však poznamenať, že by určite nebolo rozumné investovať všetky peniaze, ktoré mate našporené, pretože investovanie vždy prináša určité riziko a o svoje peniaze môžete aj prísť. Preto si určite na svojom účte nechajte aj nejakú finančnú rezervu na pokrytie svojich výdavkov na pár mesiacov vopred a investujte len zvyšnú sumu, ktorá vám po odčítaní tejto čiastky zostane.

Do čoho teda investovať? Možností je neúrekom, no ja by som urobil nasledovné a svojich 1000 € by som rozdelil takto: Investoval by som do akcií, komodít a kryptomien.

V dnešnej dobe je veľmi populárne investovať do veľkých svetových firiem, ETF fondov, FOREXu, vzácnych kovov, komodít, či do kryptomien. Všetky tieto aktíva si viete nakúpiť na burze eToro pod jednou strechou.

* Vysoko volatilný investičný produkt. Váš kapitál je spojený s rizikom.

Veľmi dôležité je aj správne diverzifikovať. To znamená, že neinvestujete celých 1000 Euro do akcií jedinej firmy, ale si to rozdelíte na viacero menších častí. Znížite tak riziko závislosti na jednej firme. Ak ste fanúšikom veľkých amerických technologických gigantov, vaša investícia by mohla vyzerať nasledovne:

  1. 200 Eur do akcií Apple (AAPL)
  2. 200 Eur do akcií Amazonu (AMZN)
  3. 200 Eur do akcií Tesly (TSLA)
  4. 200 Eur do akcií Netflixu (NFLX)
  5. 100 Eur do kryptomeny Bitcoin (BTC)
  6. 50 Eur do kryptomeny Ethereum (ETH)
  7. 50 Eur do kryptomeny Litecoin (LTC)

Ak to chcete skúsiť s eToro, mám na tomto blogu napísaný aj kompletný návod ako nakupovať akcie na eToro. Môžete si ho prečítať.

Taktiež nemusíte investovať všetko len do amerických firiem. Môžete si rozložiť svoju investíciu aj do konzervatívnejších firiem a kúpiť si napríklad akcie Volkswagenu, či Toyoty.

 

Investícia - Portfólio

 

Ako vidíte, investoval by som niečo aj do kryptomien, no určite však nie celé svoje portfólio, pretože investovanie do kryptomien môže byť veľmi riskantné. Do kryptomien by som teda investoval maximálne 20% z celej vašej investovanej sumy. Neinvestoval by som celých 1000 Eur do Bitcoinu. A určite treba správne diverzifikovať. Môžete si kúpiť Bitcoin, Ethereum, Litecoin, prípadne inú kryptomenu, ako napríklad Dogecoin. Investovanie do kryptomien môže byť veľmi lákavé, avšak tak ako rýchlo môže ich hodnota stúpať, tak rýchlo môže aj klesať. Z dlhodobého hľadiska to však môže byť ziskové.

 

Euro Bankovky

 

Čo sa týka akcií, tak tie nie sú tak vysoko volatilné ako kryptomeny, no sú stabilnejšie. Určite však nečakajte zhodnotenie o 100% za jeden rok. Musíte byť trpezlivý a konať s rozvahou. Najbohatší investor, Warren Buffett, nie nadarmo hovorí: „Burza je nástroj na prevod peňazí od netrpezlivých k trpezlivým.“

Záver

Na záver by som chcel ešte spomenúť, že najlepšia investícia, akú môžete spraviť, je vždy investovať do samého seba. Myslím tým do osobného rozvoja. Môžete skúsiť využiť svoj voľný čas a naučiť sa nový cudzý jazyk alebo absolvovať kurz na Skillshare. Prípadne si môžete objednať nejaké dobré motivačné knihy, napríklad z Martinusu.

Dúfam, že vám tieto moje rady, ako investovať 1000 eur na burze, prídu vhod a spravíte rozumnú investíciu, ktorá vám v nasledujúcich rokoch prinesie určitý zisk.

* Upozorňujem, že CFD sú zložité nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu. 68% účtov retailových investorov prichádza o peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako fungujú CFD, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

Andrej
Autor: Andrej

Expert vo webových technológiách už od roku 2007 a v obchodovaní na burze od roku 2017. Keď nie som práve pri PC, pravdepodobne sa učím cudzie jazyky alebo bicyklujem. Viac o mne si môžete prečítať tu.

Share This