Tvorba Webových Stránok – Cena

od Naposledy Aktualizované: 19. júl, 2022

Ak vás zaujíma, koľko stojí vytvorenie web stránky, prečítajte si tento krátky článok. Skúsim vám to v ňom stručne popísať.

Cena závisí hlavne od toho, či si svoju webovú stránku vytvoríte sami pomocou nejakého web buildera (nástroj na tvorbu webstránok), alebo to zveríte do rúk grafického štúdia či odborníka (ako som napríklad ja, tvorbe web stránok sa venujem už 15 rokov). Nižšie si môžete pozrieť môj cenník. Jednoduchú internetovú stránku viem vytvoriť za cca 399€.

TIP: Ak si chcete vytvoriť webovú stránku svojpomocne, čítajte prosím celý článok do konca – pod mojim cenníkom sa dozviete informácie o výdavkoch.

Cenník tvorby web stránok

Orientačné ceny pri vlastnej tvorbe web stránky

Ak sa rozhodnete ísť vlastnou cestou a chcete si vašu webstránku vytvoriť sami, v nasledujúcich odstavcoch vám skúsim popísať, koľko zhruba budete musieť investovať. Okrem času a vôle naučiť sa niečo nové, budete potrebovať aj veľa trpezlivosti.

S celým procesom vám pomôže môj WordPress návod, ktorý vám všetko vysvetlí krok za krokom. Weby staviam a aj odporúčam stavať na platforme WordPress. Je to redakčný systém na tvorbu web stránok a podľa mňa je to najlepšia voľba. Používa ho už 43% všetkých webov, ktoré sú online.

A čo sa týka výdavkov, ak si stránku budete vytvárať sami, budete musieť zaplatiť nasledovné:

  1. Doména
  2. Web Hosting
  3. Šablóna / Page Builder
  4. Obsah: texty + obrázky

Teraz rozoberiem, koľko vás tieto jednotlivé položky môžu stáť a skúsim vám aj stručne vysvetliť, na čo vlastne slúžia:

1. Doména

Doména je názov vašej webovej stránky, podľa ktorého vás môže ktokoľvek na celom svete dohľadať na internete. Je to napríklad www.mojnovyweb.sk, www.google.sk, či www.tesla.com. Domény môžu mať rôzne koncovky, napríklad .sk, .cz, .com, .net, .org. No dajú sa kúpiť aj zaujímavejšie koncovky, ako napríklad .blog, .website či .store. Bežne sa cena domén pohybuje v rozmedzí 10-15€ ročne (ak sa nejedná o prémiovú doménu).

2. Web Hosting

Web hosting je úložný priestor na webovom serveri, na ktorom bude vaša webstránka uložená, tak aby bola dostupná 24 hodín denne, 7 dní v týždni, na celom svete. Ceny web hostingu začínajú od približne 2€ mesačne a zvyčajne sa platí ročne. Pre bežný web vám bude stačiť jeden z najlacnejších balíčkov. Prípadne, ak plánujete vytvoriť viacero webstránok, môžete si kúpiť drahší balíček s väčším priestorom. Alebo si ho v prípade potreby rozšírite a dokúpite neskôr. Takisto ako aj pre domény, aj pre web hosting používam a odporúčam využiť služby od WebSupportu. Okrem spoľahlivých produktov majú aj výbornú technickú podporu.

 

Web Hosting - Cena

 

3. Šablóna / Page Builder

Ak si budete svoju web stránku vytvárať na WordPresse, budete potrebovať nejakú šablónu. Šablóny sú k dispozícii aj zdarma, no platená prémiová šablóna či page builder, ako napríklad Divi, vám ponúka viac možností. Ja osobne používam a odporúčam Divi. Jej cena je $89 USD ročne alebo $249 USD doživotne.

* Tento článok obsahuje affiliate odkazy. To znamená, že ak si službu zakúpite, ja za to dostanem aj malú províziu, ako odmenu za tento článok. Samozrejme, ak ma nechcete podporiť, nemusíte nakúpiť cez môj odkaz.

4. Obsah: texty + obrázky

Na stránku budete určite umiestňovať nejaké obrázky a texty, no tie môžete získať aj zdarma. Texty si skúste napísať sami, prípadne si najmite copywritera. Ako obrázky môžete použiť vaše vlastné fotografie.

To by malo byť všetko, čo sa týka výdavkov na tvorbu vlastnej webstránky. Ak však budete vytvárať zložitejší projekt, ako napríklad eshop, musíte počítať s vyššími výdavkami. A to už len preto, že pre eshop budete potrebovať okrem iného aj platobnú bránu, ktorej ceny sa pohybujú od 50€ ročne.

Ak nemáte čas či energiu učiť sa webové technológie, môžete to prenechať na mňa a ja sa o všetko postarám. Pozrite si moje portfólio a ak vás zaujme, neváhajte ma kontaktovať.

Andrej
Autor: Andrej

Expert vo webových technológiách a práci s WordPressom už od roku 2007. Keď nie som práve pri PC, pravdepodobne sa učím cudzie jazyky alebo bicyklujem. Viac o mne si môžete prečítať tu.

Share This